Bez kategorii, NOWOŚCI, TURNIEJE, WYDARZENIA

Treningi domowe karate przez Internet cz. IV

rika Usami mistrzyni karate

rika Usami mistrzyni karate

A więc mamy stan epidemii w Polsce. W związku z tym już nie rekomendujemy treningów w parkach czy na dworze, z wyjątkiem własnego ogrodu (a wiem, że niektórzy członkowie Warszawskiego Centrum Karate go posiadają – szkoda, że tak nieliczni 🙂 ).

Wszelkie ćwiczenia proszę poprzedzić rozgrzewką i krótką gimnastyką (omówioną w dwóch pierwszych częściach treningów domowych), którą Hanshi zaleca dwa razy dziennie w warunkach domowej kwarantanny – rano i po południu (ewentualnie wieczorem dla nocnych marków – tylko nie tuż przed snem, ani tuż przed, albo po spożyciu posiłku).

Lekcja 1. – Klub MMA -obrona przed uchwytem za rękę – TV edusat  https://www.youtube.com/watch?v=-aW_PUkp_sw

Proszę przećwiczyć obronę prze uchwytem ręki samemu (trudniej), albo z partnerem. Proszę pamiętać o ostrożności przy wszelkich  wykręceniach stawów (odklepujemy, jak nas boli)  i uderzeniach (zatrzymujemy ciosy i kopnięcia od 3 do 1 sun przed ciałem – sun to tradycyjna miara japońska równa 3.03 cm).

Lekcja 2. – częściowo teoretyczna, dotycząca kata  Final Female Kata. Rika Usami of Japan. 宇佐美 里香。空手  https://www.youtube.com/watch?v=iiiznDpoapQ

Dwie „topowe” zawodniczki: Japonka i Francuzka spotykają się w finale XXI Mistrzostw Świata World Karate Federation (do którego należy nasze Stowarzyszenie i które to karate będzie reprezentowane na olimpiadzie w Tokio). Rika Usami z Japonii wykonuje kata Chatanyara Kushanku. Jest to oczywiście wykonanie z przesadną ekspresją, jak to na zawodach. Ale dynamika i sprawność zawodniczki urzekają (nie wspomninając o urodzie). Odpowiednikiem tego kata w naszej szkole karate jest Kanku dai, ulubione kata Gichina Funakoshi – „Ojca japońskiego karate”. Jest to zarazem jedno z najdłuższych kata karate, a pochodzi ono (bo teraz ćwiczone są różne wersje tej formy sprzed blisko trzystu lat) od mistrza Sakugawa, który nazwał je od nazwiska swojego nauczyciela – chińskiego attaché wojskowego na Okinawie w XVIII wieku.  Z kata Kanku (nazwa okinawska Kushanku) pochodzi większość technik kata szkoleniowych Heian (nazwa okinawska Pinan).

Po obejrzeniu tego filmu proszę sobie wybrać kata, jakie dobrze się zna i powtórzyć je 3 razy szybko, 3 razy powoli, bardzo dokładnie i z kontrolą oddechów – wdech nosem, wydech ustami i ponownie 3 razy szybko.

Lekcja 3. – Kokutsu-dachi / pozycja zakroczna – Kihon   https://www.youtube.com/watch?v=gMJ93NQ6p-Q 

Postawa zakroczna kokutsu-dachi jest najtrudniejszą z długich postaw. Pochodzi z nauk syna Gichina Funakoshi, Yoshitaka (Gigo), który opracował ją w latach trzydziestych XX wieku. Ta pozycja występuje w karate Shotokan i karate tradycyjnym, nie była znana w dawnym karate na Okinawie. Proszę poćwiczyć wykonanie tej pozycji w wariantach szybkich i powolnych. Lustro bardzo się przyda! Proszę pamiętać, żeby nie podnosić się (nie unosić bioder) podczas wykonywania kroków, tak jak byście mieli cały czas sufit tuż nad głową.

Pozdrawia hanshi Tomasz Piotrkowicz 8. dan karate.

Ciąg dalszy nastąpi…